A projekt rövid leírása
A projekt műszaki tartalma egy CNC router alapú vágóberendezés és egy robotkar rendszer, amely az elkészült és mintadarabokat rendszerezi egy előre meghatározott mintázat alapján. A vágóberendezés a vágáson túl képes gravírozásra, illetve felületi marásra is. A berendezéssel az alábbi anyagokat tudjuk megmunkálni: műanyag, plexi, üveg, kerámia, cserép, csempe, kő, fa. Ezzel a korábbi tervekhez képest jelentősen bővül a feldolgozható anyagok köre és sokkal jobban kielégíthetők az ügyféligények, hiszen nem csak csempe alapú mozaikok készíthetők el, hanem lehetőség van az anyagok kombinálására. Kő gravírozása révén elkészíthetők olyan mintázatok is, amelyek eddig csak kőhatású tapétával vagy kőfaragó szakember révén voltak elérhetők. A sok anyag eddig nem látott kombinálási lehetőségeket rejt magában. A marási folyamat révén például van mód olyan mozaik elkészítésére, ahol fa alapba vannak belemarva a csempe vagy üvegdarabok. Az anyagok eltérő tulajdonságai miatt nem mindegyik alapanyag alkalmas arra, hogy vágásra kerüljön. Műanyag, plexi, üveg tipikus vastagságban korlátlanul vágható, míg kerámia, csempe, cserép és fa esetén már figyelemmel kell lenni az anyagvastagságra és az anyagszerkezetre. Ez azért fontos, mert a berendezéssel az ügyfél által hozott anyag megmunkálására is lehetőség van, amely jelentős ügyfélszerző tényező. Kő vágására a lézeres berendezés nem képes. A fenti anyagok bármelyikét lehet gravírozni, illetve marni. A klasszikus 10x10 mm-es csempe darabokból álló mozaikok képest így sokkal változatosabb végtermék állítható elő, mert nagyobb a lehetséges alapanyagválaszték, amelyek egymással kombinálhatók, illetve nem csak négyzetek kivágására van lehetőség, hanem bármilyen formájú vagy ívű mozaikdarabok is képezhetik a végső mozaik elemeit. A mintát nem csak az egyes elemek eltérő színezete tudja biztosítani, mint egy klasszikus mozaik esetén, hanem a felületi marás révén ténylegesen háromdimenziós objektumok alakíthatók k. Az elkészült mozaik így sokkal élethűbb vagy különlegesebb lesz.
A berendezéssel az alábbi folyamatok valósíthatók meg: vágás, marás, kirakás, tervezés. A vágás, marás, kirakás lehetséges a helyben lévő és az ügyfél által hozott anyagból is. A szoftveres tervezés egy nagyon fontos eleme a folyamatnak, mert ez látja el instrukcióval mind a vágóberendezést, mind a kirakásért felelős robotkarokat. A mozaikok tervezése történhet mintakép alapján, előre készített sablonokból, vagy véletlenszerű mintázat felhasználásával. Mintakép alapján történő tervezésnél az ügyfél biztosítja a képet, amelyből mozaikot szeretne készíteni. Az egész folyamat teljesen személyre szabott, mert nem csak a képet tudja megválasztani, hanem a felhasználandó alapanyagokat, azok színeit, árnyalatait. Amennyiben saját anyagot szeretne megmunkáltatni, úgy a tervezési folyamatban megadhatja az anyagok színkódjait, hogy valósághű terveket láthasson. Korábban a Floyd-Steinberg algoritmust használtuk volna a zajmodulációs eljárás részeként, amely a képet kis négyzetekre bontja. Most a Floyd-Steinberg algoritmuson túl a küszöbszínezés is része az alapvető zajmodulációnak. Ezen felül egyedi igény alapján az ügyfél választhat teljesen egyedi zajmodulációs algoritmust is. Ez az extra szolgáltatás garantálja azt, hogy két teljesen egyforma alapkép és alapanyag esetén is eltérő lehessen a végeredmény. Ilyen választható algoritmus a véletlen mintázatos, vagy például a különböző hibadiffúziós algoritmusok, mint például a Burkes vagy a Sierra.A teljesen személyre szabott ügyfélközpontú tervezési folyamat hozzájárul a potenciális vásárlók csoportokba rendezéséhez és mindenki olyan végterméket kaphat, amely számára a leginkább megfelelő minőségben és árban egyaránt. Azon ügyfelek, akik nem szeretnének mintaképet biztosítani, igénybe vehetik az egyedi előre gyártott mintázatokat is. Ők az alapanyagok és színek kiválasztásával tudják egyedivé tenni a mozaikot. Lehetőség van teljesen véletlenszerű, modern, nonfiguratív mintázatú mozaikok elkészítésére is.
A teljes folyamat az alábbi lépésekből áll: alapanyag kiválasztása, tervezés, vágás és/vagy marás, kirakás, csomagolás, szállítás, felhelyezés. Csomagolás esetén fontos kiemelni, hogy az egyedi mintázatú formák miatt a korábbi tárolórekeszes megoldás nem minden esetben használható. Amennyiben nem kis méretű szabályos csempadarabok elhelyezéséről van szó, úgy az elemeket valamilyen szállítóanyagra tudjuk ragasztani a felhasznált alapanyag típusától függően. Nagyon komplex vagy nem ragasztható elemek esetén az elemeket beszámozzu és fotót készítünk, amely alapján a rendeltetési helyen ismét összeállíthatóvá válik a teljes mozaik. Természetesen, amennyiben a megrendelő saját maga szeretné kirakni a mozaikképet, úgy a rendszer képes arra, hogy levágja a megfelelő darabokat és ezeket nem formára, hanem színenkénti csoportokba rendezve készíti össze. Az alaptechnológia emberi beavatkozás nélkül képes üzemelni, de egyedi ügyféligény esetén szükség lehet a folyamatba történő emberi beavatkozásra is.
A korábbi tervekkel ellentétben a rendszer két fő elemből áll, egy CNC router lézervágóból és egy robotkarokból álló mozgató egységből. Az így felépülő rendszer, mint az a fentiekből is kitűnik, immár nem csak a beszállítótól érkező fix méretű és szögletes formájú csempe- és üvegmozaikok elhelyezésére képes, hanem a vágást helyben helyben is meg tudjuk valósítani, ami a felhasznált anyagok sokszínűségét eredményezi, illetve képes akár nem négyzetes anyagdarabok vágására is. A mozgatás tekintetében is nagyobb szabadságot ad a több robotkar együttes használat. A vágási technológia lézer alapú, amely segítségével környezetbarát módon, a levegő törmelékdarabokkal való szennyezése nélkül lehet elvágni a csempét. A lézer előnye még a korábban említett speciális vágási ívek lehetősége mellett, hogy a vágófelülete jóval keskenyebb a fúrófej vagy vágókorong alapú megoldásoknál, amely tulajdonság révén képes sokkal finomabb és kevesebb hulladékkal járó vágási munkákat végezni. A lézer további előnye, hogy nem kell a vágófelület élességét ellenőrizni, mert a működési cikluson belül a lézerfej nem kopik el. A lézeres vágás sokkal kevesebb hűtővizet igényel, amely szintén a környezetterhelés csökkentésének irányába mutat. A robotkarok alkalmazása révén nem szükséges a csempedarabokkal kézzel mozgatni, így az éles felületek nem vághatják meg az embereket, illetve az emberi bőr zsíros szennyeződései nem rakódnak rá a csempére, amely ezáltal könnyebben vágható és az anyagától függően fényesen csillogó marad. A robotkar további előnye, hogy nincs szükség az emberi munkaerőnél használt pihenőidőkre. Egy alacsony robotkar olyan kis helyen is képes munkát végezni, ahova egy ember nem fér be, így a saját paraméterein belül sokkal hatékonyabban mozgatja a különböző munkadarabokat. A vágás mellett egyúttal felületek marására is használható a berendezés, így egészen különleges és egyedi megoldások is készíthetők, a kombinációknak csak a fantázia szab határokat. A lézeres technológia tisztább és csendesebb a hagyományos vágófejes megoldásoknál, ezért nem csak ipari csarnokokban használható a berendezés.
Tekintettel arra, hogy a megvalósítandó fejlesztés moduláris jelleggel épül fel, a későbbi továbbfejlesztési lehetőségek száma is jelentősen kibővül, illetve hosszabb távon nem csak a projekt keretében felépítésre kerülő eszköz által gyártott termék értékesítésében lehet, érdemes gondolkodni, hanem abban is, hogy magát a technológiát, a rendszert üzemeltető szoftvert illetve a felhasználandó műszaki perifériák tulajdonságlistáját értékesítsük kisvállalkozások számára, hiszen olyan rendszerről van szó, mely az építőipar és a művészet határterületén egyensúlyozó tevékenységhez biztosít alapvető eszközt, így ugyan első sorban burkolás-technikával foglalkozók és alkalmazott művészek számára lehet nélkülözhetetlen eszköz, de bárki mást is kreativitásra inspirál.
Összefoglalva, a berendezéssel egyedi formájú mozaikdarabkák készíthetők, melyek összeállíthatók képként és így felhasználhatók burkolatok képzésére. A megoldás innovációja, különlegessége a hagyományos csempe- és üvegmozaik megoldásokhoz képest, hogy az elemeknek nem kell szükségszerűen négyzet alakúaknak, illetve egyen méretűeknek vagy azonos anyagúaknak lenniük, így sokkal látványosabb és kreatívabb képek, burkolatok hozhatók létre.