Apró kövek művészete

A mozaikművészetet a praktikum hívta életre, idővel pedig a luxus szimbólumává vált. Kifejezőeszközeit a nála régebbi társművészetektől kölcsönözte: felhasználta a görög a falfestészet színeit és síkfelosztó gondolkodását, a textilművészet kompozíciós elemeit, de a vázafestészetből is merített.

Mozaikok készítésére eleinte gömbölyű kavicsokat használtak. Ilyen figuratív kavics kompozíciók már az isz. előtti 4. századból is maradtak fenn. Ezt a technikát felváltotta a színes, kocka alakúra tört kövekből kirakott változat, az opus tessellatum, az antik mozaik sokáig legnépszerűbb formája. Eredete vitatott, de valószínűleg egymástól függetlenül kísérletezték ki a görögök és a föníciaiak. Ekkora a funkció mellett egyre fontosabbá vált a vizuális történetmesélés is: kialakult az 1-2 mm szemnagyságú ‘opus vermiculatum ‘ ahol gyakran a fugát is festették az egységes hatás érdekében.

A hellén mozaikok jellemzője a centrális kompozíció. A mozaik a középső rész felé haladva egyre aprólékosabb, a központi képmezőbe gyakran opus vermiculatum került, amelyet egészben építettek be a burkolatba. Ezeket emblémának hívták. Alexandriából sok ilyet ismerünk, a város századokon át a mozaikművészet fellegvára volt. A kor motívumkincsét a növényi és geometrikus díszítő elemek változatossága és a három dimenziós hatásra törekvés jellemezte. Ezzel párhuzamosan egy másik, minimalista irányzat is alakulóban volt, a korai császárkori Itáliára jellemző fekete-fehér mozaik innen ered.

A császárkori padlómozaikoknál a centrális képfelosztást a több képmező váltotta, hogy minél inkább az épített térbe tagolódjon a kész mű. Egyébként a mai Hajógyári szigeten épült aquincumi helytartói palota termeit is így burkolták.

Az antik mozaikművészetet nehéz überelni, de az utobbi évszázad elképesztő tempójú technikai fejlődésének köszönhetően mégis napról napra új alapanyagok és technikák bukkannak fel. A mozaik lehet színátmenetes, fém, üveg, porcelán, a lehetőségek végtelenek. A mozaik vágás technikája is rengeteget fejlődött, mégsem eleget: ugyan ma már törés helyett kopott gyémánttárcsával, vagy mozaik vágófogóval darabolják és vannak mozaik tervező programok is, mi mégis hiányoltunk egy olyan eszközt, ami takarékos, hatékony és számos folyamatot lerövidít. Mivel hiányoltuk, gyorsan megalkottuk. Neomosaiccal nincs több feleslegesen megvásárolt csempe, koszolás vagy tervezési hibák! Te kitalálod, mi pedig megmondjuk, hogy pontosan mennyi csempe kell, kivágjuk és le is rakjuk!